hello world!
Published: 17 mája, 2016

Schodiskový výťah alebo, ak chcete, schodisková sedačka

Prvý krát som toto podivné zariadenie videla v Národnom rehabilitačnom centre. Mňa sa to netýkalo, tak som to pustila z hlavy. Schodiskový výťah je určený osobám, ktoré samostatne prejdú aspoň akú – takú vzdialenosť. Prípadne majú vozík, či chodítko dolu pri schodoch, aj hore. Barle ešte možno chytiť do ruky. No prioritne sa inštaluje starším osobám, pre ktorých prekonávanie schodov predstavuje problém. Kolená, iné kĺby… Ale tiež je nezriedka inštalovaná do domácností, kde majú hendikepované dieťa alebo tínedžera. Problém s prekonávaním výškových rozdielov totiž nie je záležitosťou starších ľudí, či úplne imobilných osôb.

Schodisková sedačka môže byť inštalovaná do interiéru, či exteriéru. Je nenáročná na obsluhu a v každom prípade, uľahčí život. Je možné si vybrať z viacerých druhov – sedačky na priame jednoramenné schodiská, sedačky na dvojramenná schodiská, ktorej nerobí problém prekonávanie zákrut alebo sedačky, ktorú je možné bez akejkoľvek čakacej lehoty vyskladať priamo na mieste. A to aj v prípade atypických schodísk.
Nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy a je ohľaduplná k priestoru – jednou vetou, zasahuje čo najmenej do prostredia, kde je osadená. Či už sa jedná o rustikálne dubové schodisko, alebo schodisko, ktoré vedie od vchodových dverí do záhradky, vždy zachováva pôvodný ráz schodiska, okolia, prostredia.

Pre dospelé osoby je vybavená dvojbodovým bezpečnostným pásom, pre malé detičky, podobne, ako autosedačka, päťbodovým zapínaním. Ovládať ju dokáže prepravovaná osoba aj ďalšia osoba, vďaka ovládaniu priamo na rukoväť, ktorú v prípade detí možno jednoducho deaktivovať, a diaľkového ovládača. V cieľovej stanici sa otáča tak, aby bolo vystupovanie a nastupovanie čo možno najpohodlnejšie a najbezpečnejšie. Samozrejmosťou sú senzory, ktoré neustále snímajú dráhu pred stoličkou a zamedzujú tak úrazom. V prípade, že senzory zaznamenajú na schodisku prekážku, či už pohodenú hračku alebo končatinu človeka, zastane sedačka ešte skôr, ako do prekážky narazí. V prípade výpadku elektrického prúdu je sedačka schopná pohybu vďaka svojej neustále dobíjanej batérii.

Vskutku predstavuje veľkú pomoc pre staršie osoby, ktoré bývajú vo viacposchodových domoch, pre ľudí so zníženou hybnosťou dolných končatín, na miestach, kde nemožno pristúpiť k inému riešeniu. Nie je určené na prepravu imobilných osôb, v ojedinelých prípadov za výraznej pomoci osobného asistenta môže byť riešením, ak rodina z akéhokoľvek dôvodu nechce vykonávať úpravy na už jestvujúcom schodisku. Avšak v takýchto prípadoch je rozumnejšie siahnuť po šikmej schodiskovej plošine. Ale o tej snáď niekedy nabudúce.
Dagmar Sváteková

Nonstop bezplatná infolinka

0800 199 060
Support develop by Greativity.sk